Board of Directors

M R Hegde

Independent Director

Mr. M. R Hegde (born 3 Feb 1947) is former legal advisor to Governor of Karnataka. He is from Sirsi Taluk, Uttara Kannada District,Karnataka. In ex-officio capacity, he served as State Election Commissioner of Karnataka, he also served as Secretary to Government Department of Parliamentary Affairs & Legislation in Karnataka.

He was born and spent early life at Shivaganu, Sirsi Taluk. He had his graduation in Sirsi and studied Law (L.L.B) in the University Law College, Dharwad. He had training in Legislative drafting in the Institute for Advanced Legal Studies University of London from March to July 1989.

He in his early stage of career practiced as Lawyer in Sirsi Court until he joining the Karnataka Judicial Service in 1978. Worked in Udupi and Bangalore as Munsiff and Metropolitan Magistrate respectively, came on deputation to Secretariat as Assistant Drafts man in June 1983, and worked in different capacities. Working as Secretary, Department of Parliamentary Affairs and Legislation, since January 1996.

He was appointed as Karnataka State Election Commissioner from June 2004 to June 2009, appointed as Member legal Task force for removal of encroachment of Govt land from 2009 Nov to June 2011. He was also appointed as legal advisor to Governor of Karnataka from Sep 2011 to March 2014.